Po deževni noči smo se zbudili v hladno jutro. Znova smo se odločili, da se bomo po manjših skupinah odpravili po muzejih, ki nas zanimajo. Odločili pa smo se tudi, da se nas bo nekaj odpravilo v Boeing muzej, ki pa je bil bolj oddaljen, zato smo tja odšli s kombijem.
V Boeing muzeju smo izvedeli kako se je letalstvo spreminjalo skozi čas, še večji poudarek pa je bil na projektih, s katerimi se podjetje trenutno ukvarja in kakšna je njihova vizija za prihodnost letalstva.
Boeing je vodilno podjetje na svojem področju. Da bi bilo še naprej tako, nenehoma analizirajo že izdelana letala in preizkušajo, kako bi ta lahko izboljšali. Aluminij, ki je bil včasih material za izgradnjo letal so nadomestili z ogljikovimi vlakni in drugimi materiali, ki so lažji in bolje prenašajo ekstremne temperature. Ugotavljajo tudi kako bi prilagodili obliko letala, da bi čim bolj zmanjšali zračni upor letala. Ena izmed idej je bila nekoliko bolj spojiti krila s trupom letala, v tem primeru bi tudi povečali njegov vzgon.
Podatke najlažje pridobijo iz dejanskih letov, na podlagi teh pa določijo, po koliko časa je potrebno določene dele popraviti oziroma zamenjati. Ko pa letala ni mogoče več popraviti, pa je možno kar 90% njihove teže reciklirati.
Z raziskavami na področju goriva želijo predvsem zmanjšati emisije. Boljša alternativa bi bilo biogorivo. Kot izziv razmišljajo o izdelavi hibridnega pogona, kjer bi se električni motor uporabljal za krajše razdalje.
V naslednjih 20-30ih letih načrtujejo izgradnjo hipersoničnih letal. To pomeni, da bi lahko potovali 5x hitreje kot potuje zvok, oziroma kar dobrih 6000km/h. To bi občutno skrajšalo lete čez Atlantski ocean. Za boljšo predstavo vpliva aerodinamike na letala pri tako velikih hitrostih uporabljajo zračne tunele.
Boeing se poglablja tudi v izdelavo avtonomnih vozil. En tak primer so droni, ki med seboj komunicirajo in se na dogodke dogovorjeno odzivajo. Namen uporabe je naprimer preiskovanje večjih področij ali odzivanje na naravne katastrofe. Razvili so tudi avtonomno plovilo, ki ostaja na gladini. Sprva je bil namen zbirati glasove kitov, a ga trenutno bistveno bolj uporabljajo pri posredovanju komunikacije med podvodnimi napravami in sateliti.
Vse bolj jih zanima vesolje. Naredili so kapsulo, ki bi lahko pripeljala manjše število ljudi ali tovor v orbito. Imajo tudi mnogo idej za izdelavo vesoljskih oblek. NASA z njimi sodeluje pri izgradnji raket. V vesolje nameravajo poslati satelit, ki bi krožil okrog lune. Na tem področju jim idej ne zmanjkuje.
V muzeju so imeli mnogo interaktivnih stvari, ki so nam popestrile obisk. Možno je bilo tekmovati v igri, kjer si krmilil vesoljsko ladjo. Na sebi smo lahko tudi pomerili vesoljsko obleko. Zelo zanimiv je bil dobro izdelan duplikat internacionalne vesoljske postaje. Sprehodili smo se lahko skozi njen glavni hodnik in dobili vpogled v to, kako le-ta izgleda.
Po ogledu muzeja je sledil voden ogled Boeing tovarne. Do stavbe, ki v Guinnessovi knjigi drži rekord kot njavečja zgradba po volumnu, smo se odpeljali z avtobusom. Ogledali smo si postopek, kako delavci v tovarni sestavijo letalo. Vse od montaže kril na telo, do vgradnje elektronike. Najprej je letalo zelene barve, saj je prevlečeno z zaščitno plastjo, na koncu ga pobarvajo na belo in dodajo logotip letalskega podjetja. Belo barvo izberejo, ker odbija svetlobo in radiacijo. Letalo zmore prepotovati več kot 14000km. Strošek večjih modelov letal (747, 767, 777, 787) znaša nekje med 200 in 500 milijoni dolarjev.
Lahko smo si ogledali tudi Muzej Chihuly vrt in steklo, v katerem so razstavljene steklene umetnine, ki jih je izdelal Dale Chihuly – umetnik, rojen v Washingtonu. Že v času študija se je odločil za oblikovanje stekla. Kasneje pa ga je pot zanesla v Benetke, kjer je svoje spretnosti še izboljšal. Za svoje mojstrovine je prejel številne nagrade in sodeloval z drugimi muzeji po celem svetu.
Navdih je našel v preprostih stvareh, kot so pletene košare. Podobne vzorce je poskušal upodobiti na svojih steklenih posodah. V muzeju Chihuly vrt in steklo si je možno ogledati tudi čudovito oblikovano steklo, ki ponazarja barvite rože, morske motive, …
V senci “Space Needla” se nahaja Muzej popularne kulture. Že njegova edinstvena arhitektura nam obljublja da bomo notri našli nekaj zanimivega. Muzej se lahko pohvali s tako stalnimi kot potujočimi razstavami. Najbolj popularna potujoča rastava v muzeju je trenutno “Minecraft: The Exibition”, ki daje življenje živalim, pošastim in blokom iz popularne računalniške igrice Minecraft. Poleg te potujoče rastave pa muzej gosti še “Pearl Jam: Home and Away”, ter “Body of Work: Tattoo Culture”. Poleg teh rastav se lahko muzej pohvali še s sobami “Sound Lab”, v katerih se lahko obiskovalec preizkusi v petju, bobnanju, TRR igranju klavirja in kitare. Druge rastave ki nam jih ponuja muzej pa so: Nirvana, Hendrix, Indie igre, Grozljivke, Fantazija in Znanstvena Fantastika.
Malce bolj v centru mesta pa se nahaja Seattelska javna knjižnica. Ogromna steklena konstrukcija je prava paša za oči tako od zunaj kot od znotraj – da o miljonu knjig shranjenih v njej sploh ne govorimo. Poleg knjižnih polic pa lahko v knjižnici opazimo še čitalnice, kavarno, trgovinico, zanimiv pa je tudi prostor posebej namenjen najstnikom (12-22 let), s katerim je knjižnica želela privabiti več mladih.
Po še zadnjem dnevu ogledov in večerje v lastni režiji, smo se v ZDA še zadnjič odpravili spat. Le težko je bilo verjeti, da sta ta dva tedna minila tako hitro.